بیعت با امام زمان (عج)

"بسم الله الرحمن الرحیم"

پیش از اینکه از بیعت با آن اصلاح گر بزرگ جهانی سخن بگوییم، برخی روایتی را که در این مورد آمده است، می آوریم:

1- امام صادق (علیه السلام) در این مورد می فرماید: 
«ان أول من یبایع القائم، جبرئیل.»[1]
یعنی: نخستین کسی که با قائم بیعت خواهد کرد، فرشته ی امین وحی است.

2- امام جواد (علیه السلام) فرمود:
«کأنی بالقائم -یوم عاشورا، یوم البست- قائما بین الرکن و المقام، بین یدیه جبرئیل ینادی: البیعة لله.»[2]

یعنی: گویی می نگرم که قائم (علیه السلام) روز شنبه و روز عاشورا، میان رکن و مقام ابراهیم در مسجدالحرام ایستاده است و در آغاز قیام جهانیش فرشته ی امین وحی در برابر او قرار گرفته و ندا می دهد که: «هرکس می خواهد برای خدا بیعت کند بشتابد و با حجت خدا بیعت نماید.»

3- ششمین امام نور (علیه السلام) فرمود:
«اذا أذن الله تعالی للقائم فی الخروج صعد المنبر فدعا الناس الی نفسه و ناشدهم الله و دعاهم الی حقه و أن یسیر فیهم بسنة رسول الله صلی الله علیه و اله و سلم ویعمل فیهم بعلمه. فیبعث الله جل جلاله، جبرئیل، حتی یأتیه فینزل علی الحطیم یقول: «الی أی شی ء تدعوا؟!»
فیخبره القائم (علیه السلام)
فیقول جبرئیل: «أنا اول من یبایعک. ابسط یدک!» 
فیمسح علی یده و قد وافاه ثلاثمائة و ثلاثة عشر رجلا فیبایعونه و یقیم بمکة حتی یتم أصحابه عشرة الآف نفس، ثم یسیر منها الی المدینة.»[3]


یعنی: هنگامی که خداوند به قائم (علیه السلام) فرمان ظهور می دهد، آن حضرت در مکه ظاهر می گردد و بر فراز منبر می رود و مردم را به سوی خود و اهداف بلند و انسانی و آسمانی خویش فرامی خواند، آنان را سوگند می دهد و به حقوق خویش فرامی خواند و از آنان می خواهد که حقوق او را رعایت کنند تا آن گرامی هم بر اساس سنت و روش عادلانه و آسمانی پیامبر (صلی الله علیه و اله و سلم) امور و شئون جامعه را تدبیر نماید و بر اساس دانش و آگاهی خویش، کارها را به سامان آورد. 
پس خداوند، جبرئیل را فرو می فرستد تا به حضور آن حضرت شرفیاب گردد و فرشته ی وحی میان رکن، نزدیک حجرالاسود یا «حطیم» [4] و باب کعبه قرار می گیرد و از امام (علیه السلام) می پرسد که: «مردم را به چه برنامه ای دعوت می کنید؟» 
آن گرامی برنامه ی خویش را توضیح می دهد، جبرئیل می گوید:«من اولین کسی هستم که با شما بیعت می کنم، پس، دست مبارک را بگشا تا با تو بیعت نمایم.» 
آن گاه جبرئیل دست گرامی او را می فشارد و از پی آن یاران خاص آن حضرت که 313 نفر هستند، گرد آمده و با پیشوای بزرگ نجات، بیعت می نمایند. 
آن حضرت در مکه توقف می کند و 10 هزار نفر با او بیعت می کنند سپس به سوی مدینه حرکت می کنند.

*****************

منابع:

[1] بحارالانوار، ج 52، ص 285 و معجم احادیث الامام المهدی علیه السلام، ج 5، ص 207.
[2] غیبت شیخ طوسی، ص 274 و معجم احادیث الامام المهدی علیه السلام، ج 3، ص 293.
[3] ارشاد مفید، ص 364 و معجم احادیث الامام المهدی علیه السلام، ج 3، ص 492
[4] حطیم، نقطه ی میان رکن و باب کعبه را که حجرالاسود در آن رکن قرار دارد، می گوید.

 

"اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم"

/ 4 نظر / 20 بازدید
ملت بلاگ

با ياري حق تعالي و سپاس از تيم قدرتمند ملت بلاگ و به شکرانه سال اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملي و جهاد مديريتي توانستيم با افتخار سرويسي در خور شأن ملت ايران در جهت هر چه شکوفا شدن فرهنگ غني و بي بديل فارسي زبانان در سراسر دنيا بنا نهيم و به خود مي باليم که ميزبان ملت ايران در امر وبلاگ نويسي هستيم.

گلستان بلاگ

سلام. با تشکر از مطلب خوب و ارزشمند شما. این مطلب با نام خودتان در سایت گلستان بلاگ و حرف تو منتشر شد. http://golestanblog.ir/%D8%A8%DB%8C%D8%B9%D8%AA-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B9%D8%AC/ ----------------------------------------- http://harfeto.ir/?q=node/38246

چفیه های بهشتی

سلام معبر با مطلبی تحت عنوان خط شکن های دیروزی ،فیلتر شکن های امروزی بروز می باشد و منتظر حضور و نظرات ارزشمند شما می باشیم. لینک مطلب:http://chfye-beheshti.ir/post/135 [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] اللهم عجل لولیک الفرج

حرف لر

با سلام مطلب شما در سایت حرف لر ثبت گردید منتظر مطلب بهتر شماهستیم